17 noiembrie – Ziua Internaţională a Studenţilor

Ziua care ne aminteşte că noi contăm!

17 noiembrie este proclamată în anul 1941, Ziua Internaţională a Studenţilor, ca urmare a evenimentelor desfăşurate în anul 1939 la Praga, unde 9 studenţi şi-au pierdut viaţa, iar alţii 1200 au fost trimişi în lagărele de concentrare. Studenţii de atunci au protestat în faţa Universităţii din Praga împotriva ocupaţiei naziste din Cehoslovacia şi împotriva uciderii studentului Jan Opletal’s.

Această zi a devenit în timp un simbol a ceea ce înseamnă vocea tinerilor şi puterea acestora de a crea mişcări sociale. An de an, 17 noiembrie aminteşte de curajul celor din trecut, de importanţa informării, implicării, exprimării libere a opiniilor.

Astăzi, mai mult ca niciodată, demonstrăm că nu suntem o generaţie latentă, că priorităţile noastre trebuie să ajungă pe agenda publică. Educaţia, Educaţia non-formală, Politicile de Tineret, Incluziunea Socială, Angajabilitatea tinerilor, Antreprenoriatul, Creativitatea şi Inovarea, Voluntariatul, Cultură, Sportul  şi Educație pentru Sănătate sunt domeniile noastre de interes şi în aceste direcţii sperăm să se investească în viitor.

Prezentul aparţine tinerilor şi noi decidem asupra lui.

Uniunea Studenţilor din România celebrează astăzi implicarea şi impactul adus de voluntari în viaţa studenţească, în cadrul Galei Studentului, ce se desfăşoară începând cu ora 19:00 la Casa Universitarilor din Bucureşti.