6 Aprilie – Ziua internațională a Sportului. Tu ce sport practici?

Afiș2

Uniunea Studenților din România (USR) şi Romanian Youth Sports Association (RYSA)   organizează „Ziua Internațională a Sportului pentru Pace şi Dezvoltare”, în data de 6 Aprilie 2014.

Studenții, alături de o serie de personalități din lumea socio-politică şi sportivi vor lua parte la competițiile dedicate acestei zile. Foștii fotbalişti români care susţin sărbătorirea “Zilei Internaţionale a Sportului pentru Pace şi Dezvoltare” alături de USR și RYSA sunt: Iulian Miu, Martin Tudor, Florentin Dumitru, Cristian Ciocoiu, Sabin Ilie, Eric Lincar, Nana Falemi. De asemenea, profesori din Academia de Studii Economice din Bucureşti şi Universitatea din Bucureşti susţin practicarea sportului în rândul studenţilor.

Programul zilei se va desfășura după cum urmează:

• ora 8:45 – 11:00 Cross în Parcul Herastrău;
  • ora 12:00 Fotbal pe terenul de sport al Facultății de Drept  (meciuri demonstrative);
  • ora 13:00 Şah la Universitatea din București, sala 5 de la subsolul Facultăţii de Matematică;
  • ora 16:00 Tenis de masă la Universitatea Româno-Americană;
  • ora 17:00 Volei Sala de sport ASE;
  • ora 17:00 Baschet  Universitatea Tehnică de Construcții București (meciuri demonstrative)

Înscrierile se pot face accesând link-ul www.bit.ly/6aprilie. Pentru mai multe detalii și noutăți cu privire la evenimentele desfășurate de RYSA vă invităm să urmăriți pagina de Facebook www.facebook.com/RYSAonline.

Romanian Youth Sports Association (RYSA) susține și organizează acțiuni sportive, studențești și de tineret în România, în parteneriat cu Ministerul Tineretului și Sportului. Asociația vizează practicarea sportului în rândul tinerilor și promovează un stil de viață sănătos în sensul dezvoltării armonioase a acestui grup.

Uniunea Studenților din România este o organizație umbrelă, la nivel național, pentru 100 de asociații studențești și de tineret din 20 de centre universitare. Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități.