Congresul Studenților din România – ediția a VII-a, 2014

pozaaÎntre 16 și 17 mai 2014, va avea loc Congresul Studenților din România, organizat de Uniunea Studenților din România. Pentru al șaptelea an consecutiv, peste 500 de lideri ai studenților români se vor întâlni în cadrul Adunării Plenare pentru a continua să pună bazele unui nou model de societate pentru tineri, model având ca punct central, calitatea și excelența în educație.

În prima zi a congresului se vor desfășura cele opt workshopuri tematice, menite să aducă idei și soluții în domeniul educațional, atingând probleme importante. Temele selectate sunt: Relația cadru didactic -student în mediul universitar românesc, Comunicare internă în mediul universitar: Accesul studenților la informații & sisteme interne de comunicare, Implicarea studenților în managementului universitar, Educația antreprenorială în mediul universitar românesc, Sportul de masă în sistemul universitar românesc, Poziționarea învățământului superior privat în mediul universitar și perspectivele de viitor, Rolul voluntariatului și al ONG-urilor în dezvoltarea sistemului universitar românesc, Abandonul universitar – Dimensiuni, cauze, efecte și soluții.

A doua zi va fi marcată de tradiționala Adunare Plenară, în cadrul căreia se vor prezenta atât concluziile elaborate în urma workshopurilor, cât și propunerile USR privind calitatea și excelența în educația din România.

De asemenea, anul acesta, în cadrul congresului va fi premiată excelența în educație prin intermediul a zece premii oferite studenților excelenți din în zece domenii diferite. Astfel, printr-un proces riguros de selecție, va fi ales câte un câștigător al unui premiu de excelență în fiecare dintre domeniile: IT, Sănătate, Economie & Business, Sport, Inginerie, Drept, Arte, Științe Sociale, Științe Exacte & Științe ale Naturii, Comunicare.

Pentru mai multe detalii vă invităm să accesați: www.congresulstudentilor.ro

Uniunea Studenților din România este o federație la nivel național, cu membri în 20 de centre universitare. Scopul statutar este acela de a reprezenta, promova şi apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului şi Sportului, Parlamentul, Guvernul, Preşedinția României, precum şi Municipalități şi Universități. USR este reprezentată în Consiliul Economic și Social din România.