Festivalul UniFEST a ajuns la cea de-a XVIII-a ediție

De 18 ani, UniFEST este festivalul studențesc care se desfășoară la nivel național, prima oară debutând în anul 2001, în București. În portofoliul activităților organizate de Uniunea Studenților din România (USR), cea mai mare federație studențească la nivel național, se regăsesc evenimente culturale, sportive, de divertisment, sănătate și dezvoltare personală.

UniFEST este un eveniment devenit deja tradiție pentru toți studenții, desfășurându-se în mai precis în 13 centre universitare din toată țara prin intermediul celor 110 asociații membre USR.

Anul acesta, festivalul se desfășoară în perioada 8-18 noiembrie. Acesta debutează printr-o conferință de presă, în București, Iași, Suceava, Cluj-Napoca, Târgu-Mureș, Sibiu, Oradea, Arad, Timișoara, Craiova, Târgoviște și Constanța. La acest eveniment de deschidere oficial vor fi prezentate evenimentele ce urmează să se desfășoare pe parcursul celor 11 zile. Prima zi a festivalului continuă cu promovarea activităţilor de voluntariat prin intermediul Paradei Asociaţiilor Studenţeşti, prin care ONG-urile sărbătoresc voluntariatul.

Activităţile sportive sunt și ele prezente în zilele de festival. Astfel, studenţii îşi vor testa rezistenţa și vor arăta ce este spiritul de echipă în cadrul campionatelor de fotbal. Acestea din urmă vor avea loc în weekenduri, pe 9-10, respectiv 16-17 noiembrie. Pe lângă acestea, tinerii studenți vor pune mare accent și pe educația non-formală, prin traininguri pe diferite teme, precum vorbitul în public, munca în echipă, Basic Life Support și altele.

Ca în fiecare an, studenţii beneficiază de acces gratuit în baza legitimaţiei de student la spectacolele de teatru și de film din cadrul UniFEST, precum și la intrarea în muzee, deviza consacrată fiind “Distracție gratis, nu degeaba!”.

Ca evenimente de tradiţie, în cadrul festivalului va avea loc Noaptea Albă a Teatrului Studenţesc, cea care oferă studenţilor posibilitatea şi plăcerea de a se bucura de spectacole de teatru până la răsăritul soarelui. Totodată, printre evenimentele cu care Uniunea a atras studenții se numără: Seara românească, Seara de film, Seara de Folk, Seara de Stand-Up, Conferința motivațională, unde distracția și buna dispoziție nu vor lipsi. Pe de altă parte, evenimentele diferă de la un oraș la altul, în funcție de nevoile identificate de voluntarii Uniunii Studenților din România în zona respectivă.

Marele festival studențesc UniFEST se va încheia pe data de 18 noiembrie în același stil, cu un Megaconcert, care promite să ofere o perspectivă remarcabilă pentru viaţa de student!
Evenimentul este organizat cu sprijinul Primăriei Capitalei prin ARCUB. De asemenea, acesta va avea loc în parteneriat cu Ministerului Tineretului și Sportului, Centrului pentru Tineret al Municipiului București, casele de cultură ale studenților, Complexului Cultural Sportiv Studențesc Tei, precum și alți parteneri din mediul privat.

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească, reunind 110 organizații membre în peste 30 de universități. Scopul statutar este acela de a reprezenta, promova şi apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului şi Sportului, Parlamentul, Guvernul, Preşedinția României, precum şi Municipalități şi Universități.