Gala Studenţilor Români din Străinătate

Distincţia în educaţie se premiază la început de an

Cea de-a VI-a ediţie a Galei Studenţilor Români din Străinătate

Liga Studenţilor Români din Străinătate (LSRS) anunţă încheierea înscrierilor pentru Competiţia Premiile LSRS pentru Excelenţă Academică în Străinătate în anul universitar 2013-2014.

În Concurs, la cele opt categorii anunţate, s-au înscris studenţi români din toate colţurile lumii. Concurenții provin de la universităţi de prestigiu internaţional precum Massachusetts Institute of Technology (MIT), Yale University, Imperial College London, University of Cambridge, University of Oxford, Université Paris-Sorbonne şi nu numai.

Festivitatea de premiere va avea loc în cadrul Galei Studenţilor Români din Străinătate, ce se va desfăşura, şi de aceasta dată, în Sala C.A. Rosetti a Palatului Parlamentului din Bucureşti, pe 8 ianuarie 2015.

Excelenţă în educaţie. Fidelă misiunii asumate de la înfiinţare, LSRS promovează tineri români cu rezultate şi realizări academice şi extra-curriculare care se situează la un nivel înalt pe plan naţional şi internaţional.

Cea de-a şasea ediţie a Galei Studenţilor Români din Străinătate marchează în acelaşi timp aniversarea a şase ani de activitate a LSRS. Proiectele derulate de LSRS au ca obiectiv principal să ofere studenţilor români din străinătate un cadru de dialog şi recunoaştere prin susţinerea intereselor acestora şi promovarea meritelor lor în societatea românească actuală. LSRS încurajează păstrarea legăturii cu România şi promovarea unei imagini pozitive a ţării noastre peste hotare, prin intermediul acestor modele de excelenţă şi profesionalism.

Toţi cei interesaţi să ia parte la o seară de Gală în data de 8 ianuarie 2015 sunt invitaţi să îsi rezerve gratuit un loc prin completarea formularului disponibil aici. Accesul la eveniment se face exclusiv pe baza listelor de înscrieri.

CONTACT

Oana Frant