Investim în tineri ≠ Subfinanțarea tineretului. USR cere suplimentarea bugetului alocat taberelor studențești

Comunicat de presă

În spaţiul public circulă informaţii potrivit cărora, în cadrul Şedinţei de Guvern din data de 09.06.2021, ar fi fost alocată suma de 2.5 milioane lei pentru Programul Naţional de Tabere Studenţeşti, cu menţiunea că metologia de organizare a taberelor va fi publicată de către M.T.S. în cel mai scurt timp.

Uniunea Studenţiilor din România consideră că suma alocată pentru Programul Naţional de Tabere Studenţeşti este infimă față de numărul de studenţi din România şi nejustificabilă în raport cu contextul socio-pandemic.

Potrivit calculului matematic, luând în considerare modelul de sumă alocată pentru mâncare şi cazare cuvenită fiecărui student pe durata a 5 zile HG 322/2019, obţinem un număr de 3125 de locuri – însemnând puţin peste 0,50% din numărul total de studenţi din România şi cu peste 60% mai puţine locuri alocate în anul 2019.

Având în vedere măsurile de relaxare a restricţiilor cauzate de pademia de COVID19, reducerea numărului de locuri în proporţii de peste 60% nu este justificabilă.

USR cere majorarea sumei alocate pentru acest program şi consideră că orice alt răspuns va reprezenta doar o altă dovadă a dezinteresului faţă de sectorul de tineret, care oricum este subfinanțat în comparaţie cu sectorul sportiv căruia i s-a alocat suplimentar o sumă totală de 10.375 mii lei din Fondul de rezervă.

Noi, USR, suntem deschiși, în continuare, la dialog cu autorităţile publice competente pentru identificarea celor mai bune soluţii pentru toate părţile implicate, întrucât milităm pentru apărarea drepturilor tuturor studenţilor.

Partenerii noștri