Despre IPTV Romania Online

IPTV înseamnă televiziune cu protocol de internet și folosește tehnologia care furnizează programe de televiziune live prin internet în loc de antene, antene satelit sau cabluri cu fibră optică. Cu alte cuvinte, IPTV transmite conținut video în timp real pe internet.Deși livrarea de conținut IPTV diferă de platformele online de partajare video, cum ar fi YouTube sau serviciile OTT precum Netflix, împărtășește multe dintre facilitățile lor. De exemplu, IPTV permite utilizatorilor să acceseze conținut video la cerere (VOD) pe un model bazat pe abonament și să urmărească transmisiuni în direct. Acest lucru le oferă telespectatorilor libertatea de a accesa emisiunile preferate după bunul plac, având totuși opțiunea de a se bucura de evenimente și programe live, cum ar fi la televizorul tradițional.Această flexibilitate este motivul pentru care IPTV depășește televiziunea tradițională și este considerat viitorul televizorului.

Cum functioneaza IPTV?

În timp ce televizorul tradițional trimite semnale analogice utilizatorilor prin cabluri, IPTV le trimite printr-o rețea de internet privată administrată. Spre deosebire de televiziunea tradițională, care poate difuza conținut doar în timp real, IPTV are servere pentru stocarea conținutului. Acest lucru oferă utilizatorilor libertatea de a viziona programe după bunul plac (dacă furnizorul lor IPTV permite această opțiune).Întregul proces de livrare a conținutului este destul de simplu și poate fi ilustrat în câțiva pași: Utilizatorul solicită să vizioneze un anumit program, iar furnizorul IPTV primește cererea. Furnizorul IPTV procesează cererea și transmite un flux video de pe serverul său către utilizatorul final. Fluxul de conținut călătorește prin rețeaua privată securizată către o poartă de acces la capătul utilizatorului. Conținutul este livrat în pachete către dispozitivul de redare prin protocolul de streaming în timp real (RTSP) înainte de a le comprima pentru a le optimiza pentru redare.Dar pentru ca toate cele de mai sus să fie posibile, televizorul tău trebuie să poată citi semnalele primite prin protocolul de internet. Din păcate, nu toate televizoarele pot configura imediat un serviciu IPTV, deoarece majoritatea nu pot citi semnalele primite fără ajutor extern. Dacă aveți un televizor care nu este compatibil IPTV, va trebui să cumpărați un set-top box IPTV.

Tipuri de formaturi IPTV

IPTV oferă multe servicii suplimentare și formate video dincolo de doar vizionarea transmisiunilor tradiționale de televiziune. Există trei formate principale de conținut oferite de majoritatea serviciilor IPTV:

Televiziune in direct

IPTV live permite utilizatorilor să transmită în direct transmisiuni de televiziune în timp real, similar cu televiziunea tradițională. Live TV servește cel mai adesea pentru a difuza evenimente live, cum ar fi evenimente sportive, conferințe etc.Cu toate acestea, acest model are aceleași dezavantaje ca și televiziunea prin cablu pe moarte. Utilizatorii nu pot alege când să vizioneze conținut și nu au flexibilitatea de a-l viziona din mers.Câteva exemple de furnizori IPTV cu acest model includ FOX Sports Go, Hulu Live TV, Sling TV și CBS Sports HQ.

Video la cerere (VOD)

Serviciile VOD IPTV funcționează în același mod ca și cu majoritatea furnizorilor OTT – plătiți o taxă de abonament și, în schimb, aveți acces la o bibliotecă mare de videoclipuri pe care o puteți solicita oricând.Acest model este deosebit de atrăgător pentru consumatori, deoarece oferă o flexibilitate incredibilă. Din ce în ce mai mulți furnizori de IPTV au introdus servicii la cerere pentru a combate popularitatea în creștere a platformelor de streaming over-the-top precum Netflix, Hulu și Amazon Prime Video.

Time-shifted TV sau catch-up TV este un serviciu unic pentru IPTV, care permite utilizatorilor să urmărească mai târziu emisiunile TV difuzate anterior.Totuși, există o mare diferență între TV cu decalaj de timp și VOD. Televizorul decalat în timp le permite utilizatorilor să revizeze conținutul vechi doar pentru o perioadă limitată de timp. Cel mai adesea, emisiunile vor fi disponibile câteva zile înainte de a dispărea. Orice lucru mai vechi decât asta ar fi considerat un VOD.Unul dintre cei mai populari furnizori de IPTV care utilizează acest model este iPlayer de la BBC.

IPTV in Romania: utilizatorii romani pot accesa servicii de iptv romania online indiferent de tara in care locuiesc, accesand site-urile furnizorilor. Sunt o multime de astfel de furnizori care pot fi gasiti la o simpla cautare pe motoarele de cautare.