Lansarea campaniei “Internship: realitate europeană, șansă românească”

Uniunea Studenților din România desfășoară în intervalul  17 martie – 17 aprilie, campania națională de informare și dezbateri „Internship: Realitate europeană, șansă românească, având ca principal scop setarea pe agenda publică tema calității internshipurilor în România, precum și obținerea sprijinului factorilor de decizie din administrația locală și centrală pentru ca acest proiect să devină unul valid.

Legea Internshipului este o inițiativă a Uniunii Studenților din România menită  să creeze o punte de comunicare între tineri şi instituţiile private şi să reglementeze derularea internshipurilor de o manieră care să se vădească avantajoasă atât pentru intern, cât şi pentru angajator.

Campania derulată presupune organizarea unor dezbateri pe tema calității internshipului în 23 de centre universitare din țară, printre care: București, Cluj, Iași, Suceava, Târgu-Mureș, Sibiu, Brașov, Oradea, Târgoviște, Arad, Timișoara, Craiova, Constanța, Pitești, Ploiești, Satu Mare, Baia Mare, Galați, Bacău, Reșița, Petroșani, Alba Iulia.

Instrumentul de bază îl constituie site-ul campaniei www.internship.uniunea.ro, scopul fiind acela de a reflecta opiniile cetățenilor față de proiectul legislativ menit să vină în întâmpinarea nevoilor tinerilor. Mai multe detalii despre parcursul legii, dezbaterile din principalele centre universitare din țară sau informații legate de feedback-ul autorităților, găsiți pe canalele oficiale de informare ale USR www.uniunea.ro si www.facebook.com/usr.ro. Platformele online sunt actualizate constant, tocmai pentru a menține o comunicare eficientă cu beneficiarii proiectului Legii Internshipului, tinerii.

Uniunea Studenților din România

pr@uniunea.ro