Lansarea Centrului pentru Dezvoltare Cluj-Napoca

Joi, 18 decembrie 2014, ora 18.00, are loc lansarea Centrului pentru Dezvoltare Cluj-Napoca.

Localizat pe Strada Cotită, nr 2., ap. 82 (în spatele Sora Shopping), acest  centru vine în sprijinul dezvoltării tinerilor, studenților și elevilor, antreprenorilor aflaţi la început de drum, dar și organizațiilor non-gurvernamentale din Cluj-Napoca.

Centrul pentru Dezvoltare Cluj-Napoca este locul în care clujenii vor putea oferi sprijin comunității, dar este și locul în care ideile vor prinde viață și se vor concretiza în startup-uri, proiecte şi programe socio-educaționale.

Uniunea Studenților din România (USR), Centrul Suport pentru Organizații Studențești din România (Centrul SOS), Clubul pentru România, Forumul Tinerilor din România, Parteneriatul Organizațiilor de Traineri România (POT) şi Asociația FRENDS pentru Dezvoltare lansează spațiul care va oferi sprijin organizațiilor de tineri, studenți și elevi, dar şi tuturor celor care au idei pentru dezvoltare, în Cluj-Napoca.

La deschiderea centrului vor fi prezenți cei care au pus bazele Centrului pentru Dezvoltare Cluj-Napoca, toate organizațiile și federațiile din comunitatea clujeană care au o implicare activă în colectivul clujean,  dar și reprezentanți ai organizațiilor din București, Craiova, Iași, Timișoara sau Arad.

Înființarea Centrelor pentru Dezvoltare este o inițiativă sprijinită de Alumnii Uniunii Studenților din România (USR), care au astfel ocazia de a mulțumi pentru toată experiența acumulată în timpul studenției, pentru toate șansele de dezvolare personală și profesională oferite.

Cluj-Napoca este cel de al cincilea oraș, după Bucureşti, Braşov, Arad şi Craiova, care se va bucura de funcționalitatea acestui centru, în viitorul proxim plănuindu-se deschiderea de astfel de centre în Iași și Timișoara. Scopul acestor centre este de a oferi sprijin comunității, prin accesul la un spațiu pentru dezvoltarea tuturor celor care vor să inoveze şi să contribuie la transformarea României.

Deschiderea Centrului de Dezvoltare Cluj-Napoca se va încheia cu un Christmas Party special, organizat în club XS de către colegii noștri din Cluj-Napoca.