Modificări la Legea Educației. Rectorii, număr nelimitat de mandate la conducerea universităților

La propunerea președintelui Comisiei de învățământ, Senatul a eliminat limitarea mandatelor pentru rectori la două consecutive.

Uniunea Studenților din România (USR) își exprimă categoric nemulțumirea, privind noua formă a proiectului de lege nr. 159/2019. Totodată, federația solicită Președintelui României, domnul Klaus Werner Iohannis, o reevaluare a acestui act normativ, deoarece, prin modificările ulterioare aduse documentului, se produc dezavantaje sistemului educațional românesc la nivel universitar.

Considerăm că adoptarea acestei legi reprezintă, în același timp, conferirea autorității absolute, fără valențe, rectorilor actuali. În consecință, aceste modificări vor reprezenta, în acte, limitarea democrației universitare, precum și a unei competiții constructive, axată pe rezultate, nu pe interese personale. Astfel, nu putem fi de acord cu conferirea posibilității unui rector de a candida pentru un număr nelimitat de mandate, deoarece aceasta extindere a drepturilor poate conduce, în unele cazuri, la instaurarea unui monopol nedorit în mai multe instituții de învățământ superior din România.

Senatul a eliminat ieri, 10 februarie, limitarea mandatelor pentru rectori, cum este în prezent, potrivit modificărilor făcute de UDMR. Modificarea actuală aparține fostului ministru PSD al Educației, Liviu Pop.

Potrivit sursei edupedu.ro, legea prevedea că „durata mandatului de rector este de 4 ani” și că „o persoană nu poate ocupa funcția de rector la aceeași instituție de învățământ superior pentru mai mult de două mandate succesive”. Amendamentul adus de Liviu Pop prevede acum doar limitarea mandatului la patru ani, anulând-o, în acest fel, pe cea care limitează și numărul acestor mandate. În acest fel, rectorii pot candida de mai multe ori pentru această funcție.

“USR susține că astfel de acțiuni complet nedemocratice nu ar face altceva decât să producă transformări nedorite în jurul sistemului educațional, precum și în cadrul dezvoltării învățământului superior. Având în vizor toate aceste aspecte menționate, considerăm că promulgarea legii nr. 159/2019 în forma actualizată afectează și minimizează atributele pe care funcția de rector ar trebui să le aibă. Solicităm, în acest sens, înaintarea în Parlament a actului normativ reexaminat de Președintele țării.”, Alexandru VASILE, Președintele Uniunii Studenților din România.

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească, reunind 111 organizații membre în peste 30 de universități. Scopul statutar este acela de a reprezenta, promova şi apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului şi Sportului, Parlamentul, Guvernul, Preşedinția României, precum şi Municipalități şi Universități.