Uniunea Studenților din România solicită reconsiderarea propunerilor privind transportul gratuit pentru studenți

Comunicat de presă

Începând cu 1 februarie 2017, potrivit unei Hotărâri de Guvern, s-a decis ca studenţii români și străini din învățământul universitar cu frecvenţă – licență, masterat, doctorat – să aibă gratuitate la transportul feroviar intern indiferent de distanță sau de rutele călătoriilor. La acea vreme, beneficiau de această măsură 464.273 de studenți, indiferent de vârstă, condiția fiind să figureze înmatriculați în instituţii de învăţământ superior acreditate/autorizate provizoriu.

Având în vedere informațiile care circulă în mass-media privind limitarea transportului gratuit al studenților, Uniunea Studenților din România (USR) asigură studenții că va face toate demersurile astfel încât facilitățile studenților să nu fie afectate. Astfel, USR va fi un mediator în gestionarea acestei situații pentru a găsi soluții care să acorde studenților în continuare mobilitatea gratuită.

Această propunere vine într-un context în care rata șomajului a ajuns la cel mai ridicat nivel în rândul tinerilor ( 5,4%, în trimestrul II al anului trecut) și este cu atât mai evident faptul că procesul de mobilitate al studenților pentru activitatea didactică va avea de suferit.
Ne dorim ca poziția noastră în relația cu actorii decizionali să reflecte situația cât mai exactă a studenților din România.

Tocmai de aceea, avem nevoie de ajutorul vostru pentru a completa chestionarul de mai jos.

Link: 👉🏻 Click aici 👈🏻

Partenerii noștri