Premierul se opune cererilor studenților. Anularea gratuității din motive neîntemeiate

Comunicat de presă

Astăzi, 17.02.2021, Uniunea Studenților din România împreună cu reprezentanții Studenților Români în Alianță au participat la întâlnirea cu Prim-Ministrul Florin Cîțu, în vederea negocierii subvențiilor acordate studenților pentru transportul feroviar.
În continuare, Guvernul refuză hotărât asigurarea gratuității transportului intern feroviar pentru studenți. Astfel, facem apel la parlamentari și senatori să ne susțină și să aducă următoarele amendamente acestei legi:

• Asigurarea gratuității transportului intern feroviar între domiciliul studentului și facultatea/universitatea la care acesta urmează studiile;
• Acordarea unui număr de 24 de călătorii subvenționate pe parcursul unui an calendaristic pentru studenți la transportul feroviar intern;
• Tarif redus cu 50% pe toate mijloacele de transport în comun;
Anularea limitei de vârstă de 26 de ani.

Menționăm faptul că această facilitate este absolut necesară tuturor studenților indiferent de mediul de proveniență, iar decizia de modificare ar putea avea consecințe în ceea ce privește rata abandonului și dezvoltarea profesională/academică a studenților.

Partenerii noștri