Unifest dedică o zi pasionaților de sport

Duminică, 09.11.2014, studenții pasionați de sport sunt așteptați la un Cros Studențesc, eveniment din cadrul Festivalului UNIFEST. Activitatea se va desfășura începând cu ora 09:00 pe Bulevardul Kiseleff.

Practicarea sportului reprezintă un factor important în ceea ce privește menținerea unui stil de viață sănătos și dezvoltarea armonioasă a tinerilor. În cadrul acestui eveniment, studenții vor alerga pe o distanță de 3,2 km, ruta fiind Piața Victoriei – Arcul de Triumf și retur. Câștigătorul locului I beneficiază de o excursie în Grecia, iar câștigătorii locurilor II și III de o excursie la mare. Premiile sunt asigurate de Proedus, Centrul de Proiecte și Programe Educaționale și Sportive pentru Copii și Tineret București. Evenimentul este organizat de Uniunea Studenților din România în colaborare cu Romanian Youth Sports Association.

Cu peste 300 de evenimente în 18 oraşe universitare şi 20.000 de bilete gratuite la muzee, filme, Ateneu sau spectacole de teatru, operă şi operetă, UNIFEST aduce peste al 13-lea an consecutiv cultura, arta şi educația nonformală mai aproape de studenţi.

Uniunea Studenţilor din România reprezintă, promovează şi apără drepturile studenţilor în raport cu actorii relevanţi la nivel naţional, Ministerul Educaţiei Naţionale, Ministerul Tineretului şi Sportului, Parlamentul, Guvernul, Preşedinţia României.

Mai multe informaţii despre eveniment găsiți pe http://www.unifest.ro/sport/ și pe evenimentul creat pe facebook, “#CrosStudențesc”.

Persoană de contact:

Roșca Eduard-Ionuț