Uniunea Studenților din România condamnă atitudinea Președintelui Senatului Universității din Oradea

În urma evenimentelor petrecute în datele de 17 și 18 decembrie în cadrul ședințelor de Senat Universitar ale Universității din Oradea, Uniunea Studenților din România se declară indignată de atitudinea Președintelui Senatului Universitar și în același timp solidară cu studenții din cadrul Universității. Astfel, dorim să tragem un puternic semnal de alarmă, atât în rândul membrilor comunității universitare, cât și în rândul administrației locale.

Luând în considerare ponderea semnificativă a studenților Universității din Oradea în totalul studenților din România (aprox. 4%), precum și condițiile precare în care majoritatea campusurilor studențești se află în momentul de față, considerăm că orice măsură care conduce la construirea și reabilitarea căminelor trebuie luată serios în considerare, eliminând interesele personale sau politice. Menționăm că Universitatea din Oradea are 18.000 de studenți și 1.435 de locuri de cazare în căminele studențești, cererea din ultimii ani fiind mai mare decât locurile de care dispune UO , iar refuzul de a supune la vot construirea de noi cămine reprezintă un atac direct la adresa întregii comunități studențești.

Prin urmare, solicităm în mod public reluarea discuțiilor dintre conducerea universității, conducerea administrației locale și reprezentanții studenților.

Comunicatul integral al studenților senatori poate fi consultat aici.

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească din țară, reunind un număr de 110 organizații din 17 centre universitare. Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități.

Contact:
George UZUN