Uniunea Studenților din România, la cea de-a L-a Adunare Generală

În perioada 5-8 decembrie, la București, a avut loc cea de-a L-a Adunare Generală a Uniunii Studenților din România, cea mai mare federație studențească din țară. Cu acest prilej, liderii studenților din toate colțurile țării, precum și voluntarii asociațiilor membre USR s-au reunit pentru a trasa direcțiile de dezvoltare și strategiile în ceea ce privește noul an.

Gazda acestei Adunări Generale a fost Universitatea De Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București. Acolo s-au desfășurat sesiunea plenară și ședințele, precum și Adunarea Generală, în urma căreia a fost ales noul Consiliu Director USR.

La deschiderea Adunării Generale, membrii Uniunii au participat în prima parte a zilei la prima sesiune plenară a Adunării Generale, la sesiunea de feed-back dedicată celui mai mare festival studențesc din țară, UniFEST și programului Școlilor de Leadership. Ulterior, aceștia au stabilit ultimele detalii pentru organizarea T.O.T.-ului Național (Training of Trainers) și au asistat la prezentarea rapoartelor Consiliului Director și Structurii Executive.

Invitații din domeniul universitar au fost și ei prezenți de-a lungul Adunării Generale USR. Aceștia au fost Prof.univ.dr. Ovidiu FOLCUȚ, Rector la Universitatea Româno-Americană, Prof. Univ. Dr. Mircea Mihalache, Prorector Didactic USAMV, Bogatu Marin Macare, Contabil Șef la Casa de Cultură a Studenților din București, Blidaru Teodor, delegat al României la ONU și Sîrbu Alexandru, Vicepreședinte Relații Interne al Federaţiei Asociaţiilor Studenţilor în Medicină din România.

De asemenea, în urma Adunării Generale, filiala Constanța din cadrul UN Youth Association of Romania a aderat la Uniunea Studenților din România.

În cadrul celei de-a L-a Adunări Generale a Uniunii Studenților din România, s-au ales și reprezentanții pentru mandatul 2019-2020. Astfel, în urma voturilor, noul Consiliul Director USR este format din:

Președinte: Alexandru Vasile, Universitatea din București

Primvicepreședinte: Cosmin Petcu, Universitatea din Craiova

Secretar General: Andrei Găvenea, Universitatea din București

Director General: Alexander Roberto Andrei, Universitatea din București

Vicepreședinte externe: Mădălina Vătafu, Școala Națională de Studii Politice și Administrative

Vicepreședinte zona Sud-Est: Mihai Țăvîrlău, Universitatea din București

Vicepreședinte zona Centru-Nord: Mădălina Pașca, Universitatea “Babeș-Bolyai” din Cluj

Vicepreședinte zona Sud-Vest: Ana Păvălan, Universitatea de Medicină și Farmacie din Craiova

Vicepreședinte zona Est: Christo Conuț, Universitatea Al. I. Cuza din Iași

Vicepreședinte zona Vest: Bogdan Avram, Universitatea din Oradea

Vicepreședinte Educațional: Mihaela Chircă, Universitatea din București

Vicepreședinte Proiecte: Adelina Tudor, Universitatea din București

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească, reunind 111 organizații membre în peste 30 de universități. Scopul statutar este acela de a reprezenta, promova şi apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului şi Sportului, Parlamentul, Guvernul, Preşedinția României, precum şi Municipalități şi Universități.