Uniunea Studenților din România promovează oportunitățile de angajare existente în București

În vederea creşterii gradului de ocupare a forţei de muncă în municipiul București, Direcția pentru Sport și Tineret a Municipiului București împreună cu Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București și Casa de Cultură a Studenților București, cu sprijinul organizațiilor neguvernamentale Uniunea Studenţilor din România, Uniunea Naţională a Studenţilor din România, Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România, Romanian Youth Sports Association, Forumul Tinerilor, Consiliul Municipal al Elevilor, a organizat astăzi 06 mai 2014, „Bursa Online a locurilor de muncă”.

Prin intermediul platformelor oline, tinerii au ocazia, timp de o saptămână, să se informeze cu privire la un număr de 1351 posturi disponibile în municipiul București, ce acoperă o gamă cât mai diversă de meserii din diferite domenii de activitate.

Astfel, există posibilitatea de a alege într-un mod mai facil și de a discuta direct cu angajatorii, aceste locuri de muncă fiind destinate atât absolvenţilor de studii superioare, cât şi celor cu studii medii. Cei care vor să îşi găsească un loc de muncă au şanse să ocupe, posturi precum: director vânzări, director magazin, manager, contabil-șef, șef linie fabricație, manager marketing (tarife, contracte, achiziții), director departament informatică, șef birou comerț cu ridicata și cu amănuntul, șef departament mărfuri alimentare/nealimentare, fizician, proiectant inginer textile/pielărie, proiectant inginer construcții, inginer mecanic, inginer sisteme de securitate, inginer de cercetare în electronică aplicată, modelier confecții și altele.

Evenimentul “Bursa online a locurilor de muncă” este parte integrantă a proiectului “Zilele Tineretului”, având obiectiv integrarea pe piaţa muncii a tinerilor şomeri de lungă durată, a tinerilor aflați în căutarea unui loc de muncă și a persoanelor inactive.

Lista cu locurile de muncă disponibile poate fi consultată aici: Locuri de munca – 05.05.2014