USR s-a întâlnit cu Gabriela Szabo, Ministrul Tineretului și Sportului

Joi, 3 aprilie a avut loc prima întâlnire oficială dintre reprezentanții USR și noul Ministru al Tineretului și Sportului, Gabriela Szabo. Discuțiile s-au axat pe necesitatea sprijinirii tinerilor din România și importanța sectorului de tineret.

Un punct important pe agendă a fost proiectul de Lege a Internshipului (www.internship.uniunea.ro) inițiat de Uniunea Studenților din România. Ministrul Tineretului și Sportului și-a exprimat suportul total pentru această inițiativă, în toate etapele ce vor urma.

Reprezentanții federației noastre au reiterat importanța asumării Strategiei de Tineret la nivelul Guvernului, dar și constituirea unei comisii inter-ministeriale pentru a identifica sursele de finanțare ce vor susține Strategia și Planurile de Acțiune.

De asemenea o propunere venită din partea USR a fost organizarea de traininguri regionale de scriere de proiecte, pentru ca tinerii din organizațiile din toată țară să poată depune proiecte la sursele de finanțare existente, în vederea consolidării capacității organizaționale. H12-211 dumps Propunerea a fost primită cu foarte mare interes și va fi implimentată în perioada următoare.

O altă solicitarea a fost includerea unei ore obligatorii de educație fizică și sport, cel puțin la nivelul anului I, în fiecare unitate de învățământ superior, iar discuțiile în acest sens sunt deja avansate. Ne-am exprimat dorința de a iniția și de a ne implica într-o campanie națională de promovare a sportului și a unei vieți sănătoase în rândul tinerilor români.

USR a fost implicat activ în dezvoltarea politicilor de tineret din România, în Dialogul Structurat cu Tinerii la nivel național, în Consiliul Consultativ pe Probleme de Tineret și a inițiat de-alungul anilor proiecte de tradiție și de mare amploare menite să contribuie la dezvoltarea personală a studenților și tinerilor Festivalul UNIFEST, Congresul Studenților din România, USR Summer Camp, Academia de Training, proiecte ce trebuie susținute în mod constant, datorită plusului de valoare pe care îl aduc.

Delegația USR a fost formată din Președintele USR, Loredana Urzică și Vicepreședintele pe Proiecte, Cosmin Cîrciumaru.

1Z0-061 dumps